wtorek, 24 listopada 2015

Rodzina Jezusa


Rekonstrukcję życiorysu Jezusa z Nazaretu zwanego Mesjaszem opieram w całości na dokonanych przeze mnie analizach Nowego Testamentu, zamieszczonych w tym blogu jak i w mojej książce Jak zostaje się Bogiem. Znaczy to, że praktycznie wszystkie podstawowe fakty zostały mniej lub bardziej wyraźnie opisane, lub co najmniej zasygnalizowane, w treści czterech ewangelii. Oceniam, że takie pewne, możliwe do dowiedzenia informacje o życiu Jezusa będą stanowiły ok 75% całości jego biografii, co wystarcza do uznania jej za w pełni wiarygodną. Zwłaszcza, że te właśnie fakty, które oceniam jako potwierdzone, są zasadniczymi dla całej jego historii. Pozostałe 25% danych, które postaram się odtworzyć, tylko ją uzupełnia, ale i one opierają się na logicznych przesłankach i są bardzo prawdopodobne - pasują do reszty opowieści, odpowiadają czasom w których zachodziły, są zgodne z ludzką psychiką i naturalnymi motywami postępowania.

Jak to omówiłem we wpisie Początek nowej ery, nie wiemy w którym roku urodził się Jezus, ani którego dnia, i ustalenie tego nie jest już możliwe. Istnieje jakaś szansa, że komuś w przyszłości uda się dotrzeć do jego pośmiertnych szczątków, pochowanych w grobowcu rodzinnym arcykapłana Kajfasza w Jerozolimie (proponuję przypomnienie wpisów Zagadka zmartwychwstania oraz Teoria, wiedza, dowód), i zostaną one poddane analizom z wykorzystaniem metod badania wieku materii organicznej (np. węgiel C-14). Pozwoliłoby to na dosyć precyzyjne określenie podstawowych dat, ale to szansa przyszłości. Teraz, nie mając lepszego rozwiązania i biorąc pod uwagę, że ustalenie to nie ma istotnego znaczenia dla samej historii Jezusa z Nazaretu, musimy się zadowolić niedoskonałą pracą Dionizego Małego i przyjąć, że urodził się w 1 roku nowej ery. 

Rodzina Jezusa

Rodzicami Jezusa byli bogobojni Żydzi, Józef i Maria, zamieszkali w niewielkiej, prawdopodobnie liczącej nie więcej niż 1000 mieszkańców, miejscowości Nazaret, położonej w Galilei, około 25 km na południowy zachód od jeziora Genezaret. Józef w momencie ożenku z Marią miał ponad czterdzieści lat i był w tym czasie bezdzietnym wdowcem, lub wcześniej rozwiódł się z pierwszą żoną, z którą nie miał dzieci. Bezpłodność kobiety była wówczas traktowana jako w pełni uzasadniona przyczyna oddalenia żony i takie prawo męża było powszechnie akceptowane. Nowo poślubiona Maria pochodziła z odległej o niecałe 10 km miejscowości Kana i była znacznie młodszą, pewnie nastoletnią dziewczyną, ale taka różnica wieku małżonków w tamtym świecie nie była niczym niezwykłym.

Józef był majstrem ciesielskim i kamieniarskim, miał zakład budowlany w Nazarecie i zatrudniał w nim pracowników najemnych. Należał do bogatszych i ogólnie szanowanych mieszkańców miasteczka. Był regularnie zapraszany w dni szabasu do czytania w synagodze fragmentów Tory, co było wyróżnieniem i oznaką poważania. Rodzinie Józefa powodziło się materialnie na tyle dobrze, że Maria miała służbę do pomocy w pracach domowych i przy dzieciach. 

Wkrótce po zawarciu ślubu, w 1 roku n. e., małżeństwu Józefowi i Marii urodził się pierworodny syn Jezus i zgodnie z regułami judaizmu, ósmego dnia po urodzeniu został poddany obrzezaniu w miejscowej synagodze. Następnie Maria urodziła jeszcze czterech synów, według starszeństwa: Jakuba, Józefa, Judę i Szymona, oraz co najmniej dwie córki. 

Wszyscy synowie otrzymali pierwsze wykształcenie (umiejętność czytania i pisania, podstawową wiedzę o Prawie, księgach, tradycji) w rodzinnym domu, przede wszystkim od ojca, co było normalnością w tych czasach. Wychowaniem córek w większym stopniu zajmowała się matka. Cała rodzina ściśle przestrzegała wszystkich reguł judaizmu i jego świąt. Dzięki dobrej sytuacji materialnej Józef mógł kilkakrotnie zabrać żonę i dzieci do odległej o ok 100 km Jerozolimy, aby przed dorocznym świętem Paschy poddać się tradycyjnemu oczyszczeniu w tamtejszej świątyni. Wyprawy te były dodatkowym elementem edukacji dzieci i poszerzały ich wiedzę o świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz